Genel olarak ‘jeneratör’ olarak bildiğimiz bu sistemin asıl adı ‘Elektrik Güç Jeneratörü’dür (EGJ). İngilizcede, Electrical Power Generator (EPG) olarak bilinir. Elektrik Güç Jeneratörleri ‘alternatör’ olarak da bilinir. Temel mantık, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirmektir (alternatör ismi de buradan gelmektedir). Bu sistemlerde temel mekanik enerji kaynağı, yakıt tabanlı güvenilir bir motor aracılığıyla üretilen enerjinin elektriğe dönüştürülmesidir.

Özellikleri

Jeneratörler ‘elektromanyetik indüksiyon’ olarak bilinen fiziksel olay ile bu imkanı bize sunarlar. En basit anlatımla, bunu manyetik alan veya elektromıknatıslar içinde dönen bir sarmal aracılığıyla yaparlar. Elektromanyetik indüksiyon 1830 yılında Michael Faraday tarafından bulunmuştur.

Tipleri

Jeneratörler bilinen yakıt kaynaklarını kullanırlar: Benzin, dizel, propan ve doğal gaz. Her yakıt kaynağının kendine özgü termal özellikleri olduğundan, her jeneratör spesifik bir yakıt kaynağını kullanacak şekilde tasarlanmıştır. Bunları tek tek incelemekte fayda var:

  1. Dizel: Yüksek oktanlı, rafine edilmesi kolay bir yakıttır. Benzine göre daha yüksek verimli enerji üretir. Daha sıcak yanar, daha az geri kalan (rezidü) bırakır ve daha uzun motor ömrüne sahiptir. Enerji verimliliği açısından tüm diğer kaynaklara üstündür. Çevresel kirlenme açısndan bir nebze kötü olsa da.
  2. Benzin: Hafif ve uçucudur ve hızlı şekilde buharlaşan bir yakıttır. Yandığında daha düşük ısı üretir. Buna bağlı olarak ürettiği enerji dizel karşılıklarına göre daha düşüktür. Sadece yakıt bulunurluğu açısından tercih edilmektedir.
  3. Propan ve Doğal Gaz: Çevresel olarak iyi yakıtlardır. Propan daha verimlidir ancak doğal gaz daha ucuzdur.

Her türlü jeneratör ihtiyacınızda ZER-GEN yanınızda. Bize ulaşmak için lütfen tıklayın.

Kategoriler: Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir